"Święta Joanna Beretta Molla - obrończyni życia"
spotkanie z panią Krystyną Zając
Dnia 26 stycznia 2025r. gościliśmy w naszej parafii panią Krystynę Zając - prezes Fundacji SOS Rodzinie im. św. Gianny Beretty Molli. Jednym z celów działalności tej Fundacji jest szerzenie kultu św. Gianny w Polsce i za granicą.spotkanie z panią Krystyną Zając
Podczas mszy św. o godzinie 11.30 w kościele obecne były obraz i relikwie Świętej. W kazaniu ks. proboszcz krótko nawiązał do życia św. Gianny a po zakończeniu liturgii wierni mieli możliwość pomodlić się przez jej wstawiennictwo i uczcić świętą przez ucałowanie relikwii.
Następnie w domu katechetycznym odbyło się spotkanie, podczas którego pani Krystyna Zając, zaprzyjaźniona z rodziną Molla, w bardzo interesujący sposób przedstawiła nam życie tej nowoczesnej, radosnej a jednocześnie heroicznej kobiety, która nie zawahała się oddać swojego życia za życie ukochanego dziecka, które nosiła pod sercem.
Pochodziła z wielodzietnej rodziny, była dziesiątym spośród trzynaściorga dzieci w rodzinie Berettów. Chciała zostać lekarzem, bo uważała, że w chorym, cierpiącym człowieku spotykamy Chrystusa. Została chirurgiem, potem zrobiła specjalizację z pediatrii i pracowała lecząc dzieci. W 1955r. wyszła za mąż za inżyniera Piotra Molla. Zawsze chciała mieć dużo dzieci, pragnęła, by wychowali je z mężem na dobrych, świętych ludzi. I tak w 1956 roku urodził się Pierluigi, rok później Mariolina a po kolejnych dwóch latach Laura. W 1961r., gdy była w ciąży z kolejnym dzieckiem, okazało się, że w macicy rozwinął się włókniak, który zagrażał życiu dziecka. Jako lekarz doskonale zdawała sobie sprawę z sytuacji, z jaką przyszło jej się zmierzyć. Błagała męża, aby jeśli trzeba będzie wybierać między życiem jej i dziecka, prosił lekarzy o ratowanie dziecka. 21 kwietnia 1962 roku przyszła na świat córeczka Gianna Emanuela (obecnie lekarz geriatra), a 28 kwietnia zmarła heroiczna matka. Święty Jan Paweł II beatyfikował Giannę w Roku Rodziny 1994, a dziesięć lat później dokonał kanonizacji. Było to ostatnie wyniesienie na ołtarze przez tego Papieża, można powiedzieć zostawił Ją światu w testamencie. W czasie beatyfikacji powiedział: "Daję wam świętą nowoczesną, uczcie się od niej, jak dzisiaj być świętymi".
Syn świętej - Pierluigi - w 2006 roku podczas przekazania relikwii do kaplicy sejmowej w Warszawie (jesteśmy jedynym w świecie krajem, gdzie jej relikwie znajdują się w kaplicy Sejmu) powiedział: "Moja Mama nie dlatego została ogłoszona świętą, że oddała życie za moją najmłodszą siostrę, ale dlatego, że moja Mama ukochała życie. W swoim życiu moja Mama z niczego nie zrezygnowała. Była wspaniałym lekarzem pediatrą, była malarką, do dzisiaj w naszym domu są przechowywane wszystkie obrazy, które Mama namalowała. Moja mama była alpinistką. To ona zdążyła jeszcze nauczyć mnie dobrze jeździć na nartach, bo bardzo kochała ten sport. Moja Mama ubierała się według najnowszej mody paryskiej. Tata przechowuje wszystkie żurnale mody, z których Mama wybierała stroje, a tato kupował. Moja Mama nie opuściła żadnego dansingu - tak tata wspomina". Ale ta nowoczesna kobieta zawsze pamiętała, że tylko z Jezusem jej życie może być święte.
A oto świadectwo córki Gianny Emanueli wypowiedziane w 1997 roku na stadionie Maracana w Rio de Janeiro podczas spotkania z papieżem św. Janem Pawłem II: "Kochana Mamo! Dziękuję Ci, że dwukrotnie podarowałaś mi życie. Pierwszy raz, kiedy się poczęłam, pozwoliłaś mi żyć i drugi raz, kiedy nie pozwoliłaś, by mnie zabito. I tak, kochana Mamo, moje życie jest kontynuacją Twojego życia. Dziękuję Ci, kochana Mamo!"
Oczywiście, to tylko kilka myśli z bogatego w treść, pięknego wykładu, za który jesteśmy pani prezes Fundacji ogromnie wdzięczni.
Po wykładzie mieliśmy możliwość obejrzenia filmu z wieloma świadectwami osób świeckich jak i duchownych w tym siostry świętej Gianny i jej córki . Uczestnicy spotkania mogli też kupić różańce i medaliki z relikwiami świętej oraz pozycje książkowe na jej temat.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy członkiń róży różańcowej św. Joanny Beretty Molli. Bardzo dziękujemy księdzu proboszczowi Stanisławowi Ruszelowi za przychylność i pomoc przy realizacji naszego zamierzenia. Paniom z róży oraz wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu spotkania oraz w trakcie jego przebiegu składamy serdeczne Bóg zapłać!
B. Osika
zdjęcia Barbara Gorczyca
zdjęcia Barbara Gorczyca
Opłatek gorlickiego koła SRK
16 stycznia 2025 roku o godzinie 16.00 w domu katechetycznym spotkali się członkowie wspólnoty SRK, działającej przy gorlickiej bazylice. Było to comiesięczne spotkanie, połączone z tradycyjnym opłatkiem.Prezes SRK, pani Marta Przewor powitała zaproszonych gości - księdza proboszcza Stanisława Ruszela i księdza Marka Muszyńskiego - misjonarza Republiki Środkowej Afryki (RCA).
Następnie po odczytaniu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa, wspólną modlitwę i błogosławieństwo opłatków poprowadził ksiądz Stanisław Ruszel. Modliliśmy się o błogosławieństwo Boże dla członków wspólnoty SRK oraz szczęście wieczne w niebie dla zmarłych. Wspomnieliśmy z imienia i nazwiska tych, którzy odeszli do Domu Ojca, (31 osób). Ksiądz proboszcz podkreślił znaczenie służby rodzinom oraz wyraził wdzięczność dla tych, którzy przyczynili się na przestrzeni lat do rozwoju tak wielu dzieł w naszej parafii.
Następnie zabrał głos nasz gość misjonarz podkreślając, że RCA potrzebuje kapłanów gotowych nieść Chrystusa i radość wiary. Dzieliliśmy się też opłatkiem. Wszyscy wszystkim i sobie nawzajem życząc błogosławieństwa Bożej Dzieciny na każdy dzień Nowego 2025 roku i opieki Pani Gorlickiej w życiu osobistym każdego z nas. Oby Niepokalana obdarzała cierpliwością i wyrozumiałością, żebyśmy nie zwątpili, że wspólna praca i modlitwa ma sens.
Następnie zaśpiewaliśmy kolędę "Bóg się rodzi". Szczególnie wybrzmiała zwrotka "podnieś rękę Boże Dziecię", zaśpiewana z wielkim zatroskaniem o naszą Ojczyznę. Z niepokojem dyskutowaliśmy na temat obecnych propozycji w Polsce, poszerzających dostęp do aborcji. Obecni na spotkaniu podpisali się na liście "Prezydencie, ratuj życie poczętych dzieci", które zostaną przesłane do Fundacji Życie i Rodzina.
Wysłuchaliśmy też relacji księdza Muszyńskiego na temat postępu działań misyjnych w RCA. Obecnie udało się instalować 16 parafii. Poprzednio było 12. Oprócz ewangelizacji w każdej parafii rozwija się praca edukacyjna, zdrowotna, charytatywna. Celem formacji nauczycieli powstał Instytut Nauczycieli im. Św. Augustyna z fundacji zarówno kościelnej jak i państwowej oraz szkoła muzyczna.
Oprócz ubogacenia duchowego nie zabrakło wzmocnienia ciała. Dziękujemy za pyszny żurek i różnorodne ciasta. Ten piękny wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci.
Marta Przewor
zdjęcia Witold Bednarczuk
zdjęcia Witold Bednarczuk
Spotkanie opłatkowe kolonistów
12 stycznia aula domu katechetycznego przy bazylice mniejszej w Gorlicach zgromadziła na spotkaniu opłatkowym wielopokoleniową rodzinę kolonijną - uczestników letniego wypoczynku w Wapiennem wraz z organizatorami oraz dobroczyńcami. W to piękne zimowe przedpołudnie wypełniła się radosnym gwarem rozmów, serdecznością oraz śpiewem kolęd.Po powitaniu wszystkich zgromadzonych przez prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - koła przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, panią Martę Przewor odbyła się wspólna modlitwa pod przewodnictwem opiekuna SRK, księdza Wojciecha Mazurka. Wśród gości znaleźli się kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji miasta Gorlice, pan Wojciech Zapłata, oraz inni ofiarodawcy, szczególnie z SRK. Odczytane słowa Ewangelii, obrzęd łamania się opłatkiem i składanie życzeń podtrzymały w naszych sercach atmosferę kończącego się tego dnia liturgicznego okresu Bożego Narodzenia. Wspólnie spędzony czas umilił występ scholi "Z nutą w głosie" przygotowany przez panią Sabinę i pana Krzysztofa oraz wizyta Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci słodkimi podarkami. W programie tradycyjnie pojawiły się konkursy śpiewu kolęd oraz wiedzy zdobytej na jesiennej wycieczce po Beskidzie Niskim. Najważniejszą częścią spotkania były jednak nie prezenty i życzenia, a podziękowania złożone przez uczestników kolonii za okazane serce i pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania letniego wypoczynku. Ten bezinteresowny wysiłek wielkiego grona osób - członków i sympatyków SRK oraz kadry kolonii, wsparty przez pomoc finansową sponsorów oraz urzędu miasta został doceniony i dostrzeżony przez wszystkich uczestników spotkania. Dało się to usłyszeć z ust zabierających głos gości, którzy przyłączyli się do podziękowań, ale też kierowali wyrazy swojego wsparcia dla kolejnych działań SRK.
Słowa wyśpiewanej na koniec "Barki" przypomniały nam ważną prawdę: "moim skarbem są ręce gotowe do pracy z Tobą". Niesieni tym przesłaniem, przyłączamy się do złożonych w czasie spotkania życzeń: niech miłość płynąca z betlejemskiego żłóbka wypełni Wasze serca pokojem i radością, a Boża Moc towarzyszy przez wszystkie dni Nowego Roku.
Ewa Janusz
zdjęcia Sabina Machowska
zdjęcia Sabina Machowska
Opłatek diecezjalny SRK
11 stycznia b. roku przedstawiciele koła SRK w Gorlicach uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym diecezjalnym, które odbyło się (tradycyjnie, jak co roku), w domu diecezjalnym Tabor w Rzeszowie. Spotkanie zgromadziło około 100 osób - przedstawicieli wszystkich kół diecezjalnych.Na początku uroczystości zaproszonych gości i wszystkich przybyłych serdecznie powitał gospodarz spotkania poseł RP Kazimierz Gołojuch. Wśród zaproszonych gości byli Jego Ekscelencja ks. biskup ordynariusz Jan Wątroba, ks. Marian Raźnikiewicz - duszpasterz diecezjalny SRK, ks. Dominik Kiełb - sekretarz ks. biskupa, senator RP Józef Jodłowski.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa oraz pobłogosławieniu opłatków, nastąpił najbardziej wzruszający i pełen serdeczności, moment składania sobie życzeń świąteczno-noworocznych oraz dzielenia się opłatkiem - symbolem zgody i pojednania. Spotkaniu towarzyszyła niezwykle radosna, życzliwa, a przede wszystkim rodzinna atmosfera. Przedstawiciele SRK wyrazili ks. biskupowi - gospodarzowi naszej diecezji wdzięczność za piękną, ale trudną i odpowiedzialną posługę biskupią.
Kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe piosenki w wykonaniu zespołu muzycznego "Młodzi Duchem" napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy wszyscy radość tajemnicy Bożego Narodzenia.
Marta Przewor
zdjęcia Leszek Drzał
zdjęcia Leszek Drzał