¦wiêty Rajmund z Penafort
Kap³an, ok. 1180-1275, wspomnienie dowolne.
¦wiêtych pod imieniem Rajmunda czci Ko¶ció³ - 6, b³ogos³awionych - 3. Nasz ¦wiêty urodzi³ siê pomiêdzy rokiem 1175, a 1180 w Yillafranca del Panades, w pobli¿u Barcelony (Hiszpania). Pochodzi³ ze szlachty kastylijskiej, z rodziny Penafort. W szkole katedralnej ukoñczy³ trivium i quadrivium.
W roku 1210 uda³ siê do Bolonii, gdzie ukoñczy³ chlubnie prawo ko¶cielne i rzymskie. Od roku 1216 na tym¿e znanym uniwersytecie sam rozpocz±³ wyk³ady jako doktor. W tym te¿ czasie wyda³ swoje pierwsze monumentalne dzie³o Summê prawa, podrêcznik dla studentów prawa.
W 1218 roku biskup Barcelony, Berengariusz IV z Palou, zak³adaj±c wy¿sz± szko³ê dla kszta³cenia kleru swojej diecezji, zaprosi³ na wyk³adowcê ¶w. Rajmunda. Równocze¶nie zaprosi³ dominikanów, których w 1220 roku przys³a³ ¶w. Dominik. Rajmund rych³o zaprzyja¼ni³ siê z nimi tak dalece, ¿e wst±pi³ do nich w 1222 roku.
W 1230 roku zaprosi³ ¶w. Rajmunda do Rzymu papie¿ Grzegorz IX i wyró¿ni³ go godno¶ci± swojego spowiednika i ja³mu¿nika. Jako doradca papieski rozwin±³ ¦wiêty szerok± i owocn± dzia³alno¶æ. Co tylko uwa¿a³, ¿e sprawie Bo¿ej wyjdzie na lepsze, podsuwa³ ojcu ¶wiêtemu. Na dworze papieskim zapozna³ siê tak¿e Rajmund z najznakomitszymi osobisto¶ciami Ko¶cio³a owych czasów. Mia³ wiêc okazjê równie¿ za ich po¶rednictwem rozwijaæ apostolsk± dzia³alno¶æ. Najwiêkszym jednak dzie³em ¦wiêtego by³o uporz±dkowanie prawa ko¶cielnego. W ci±gu wieków nagromadzi³o siê tak wiele zarz±dzeñ i ustaw papieskich, i soborowych, ¿e trudno by³o nawet znawcom w tym g±szczu siê rozeznaæ. Papie¿ Grzegorz IX bull± Rex Pacificus promulgowa³ zestaw obowi±zuj±cych odt±d praw kanonicznych, które zebra³ i uporz±dkowa³ ¶w. Rajmund pod nazw± Decretales Gregorii IX (Dekrety Grzegorza IX).
W 1236 roku ¦wiêty powróci³ do Hiszpanii, ale tu spad³ na jego barki nowy ciê¿ar: uchwa³± kapitu³y generalnej w Barcelonie zosta³ wybrany prze³o¿onym generalnym zakonu (1238). Mia³ wówczas ok. 60 lat. Natychmiast z w³a¶ciw± sobie energi± zabra³ siê najpierw jako wytrawny jurysta do przeredagowania konstytucji zakonnych. Zatwierdzono je na kapitu³ach w latach 1239 i 1241. Okaza³ siê wspania³ym administratorem i organizatorem zakonu, który rozszerza³ siê po Europie b³yskawicznie, ale któremu grozi³o rozlu¼nienie.
Po dwóch latach szczê¶liwych rz±dów zrzek³ siê prze³o¿eñstwa, powróci³ do Barcelony i odda³ siê nawracaniu Maurów i ¯ydów. Napisa³ dzie³a prawnicze: Summê pastoraln± i Traktat o ma³¿eñstwie. By³ spowiednikiem i doradc± króla Aragonii, Jakuba I, a tak¿e wielu mê¿ów stanu.
Pomimo bardzo czynnego ¿ycia i praktyk pokutnych, którymi trapi³ swoje cia³o, do¿y³ ¦wiêty ponad 95 lat ¿ycia. Zasn±³ w Panu w Barcelonie dnia 6 stycznia 1275 roku. Jego pogrzeb by³ prawdziw± manifestacj±. Wzi±³ w nim udzia³ sam król ze swoim dworem. Jego wspomnienie doroczne przypada³o zawsze 23 stycznia.
Obecnie 7 stycznia, gdy¿ dzieñ ten jest najbli¿szy jego zgonu. Relikwie jego spoczywaj± w Barcelonie, w ko¶ciele dominikanów. Kanonizowany w roku 1601.
¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB