Rodzina Bogiem silna

¦wiêty Julian


Mêczennik, † ok. 305
¦w. Julian podobnie jak ¶w. Lucjan pochodzi³ z Antiochii Syryjskiej, która by³a wówczas (za panowania Seleucydów, a potem Rzymian) stolic± Syrii.
Imiona rzymskie: Julia, Julian, Juliusz nale¿a³y kiedy¶ do najpopularniejszych. Bibliotheca Sanctorum pod imieniem Julii wymienia - 10 ¶wiêtych i 2 b³ogos³awione; pod imieniem Julianny - 13 ¶wiêtych i 4 b³ogos³awione, pod imieniem Juliusz - 13 ¶wiêtych, a Julianów - a¿ 49 ¶wiêtych i 1 b³ogos³awionego. Razem 92 ¶wiêtych i b³ogos³awionych.
Nasz ¶wiêty mia³ pochodziæ ze znakomitej rodziny rzymskiej. W 18 tym roku ¿ycia, przymuszony przez rodziców, o¿eni³ siê, ale postawi³ narzeczonej warunek, ¿e bêd± ¿yli w dziewictwie. Podobne wypadki w hagiografii nie nale¿± do rzadko¶ci.
Po ¶mierci rodziców Julian i Bazylissa oddali siê ca³kowicie ¿yciu bogobojnemu. ¦wiêty za³o¿y³ klasztor mêski, a ¶wiêta - ¿eñski. Niebawem Bazylissa przenios³a siê do wieczno¶ci.
Tymczasem wybuch³o krwawe prze¶ladowanie za panowania cesarza Dioklecjana i jego nastêpców, o którym wspomnieli¶my przy ¿ywocie ¶w. Lucjana. Ze szczególn± surowo¶ci± zwrócono siê przeciwko hierarchii Ko¶cio³a. Wtedy to bohaterski Julian dawa³ kap³anom schronienie w swoim domu-klasztorze. Z tego powodu zadenuncjowano go przed namiestnikiem cesarskim, Marcjanem. Namiestnik-sêdzia nakaza³ Juliana aresztowaæ i wrzuciæ do wiêzienia. ¦wiêty skorzysta³ z okazji, by wspó³wiê¼niów zachêcaæ do wytrwania. swoj± ¿arliw± wiar± mia³ pozyskaæ dla Chrystusa 20 ¿o³nierzy rzymskich, ch³opca Celzusa i jego matkê, Marcjanillê, i wielu innych. Na wiadomo¶æ o tym nakaza³ namiestnik zastosowaæ wobec Juliana najwiêcej wyszukane mêki. Bohater jednak nie tylko sam siê nie za³ama³, ale utwierdza³ nadal we wierno¶ci swoich towarzyszy. Wszyscy wreszcie ponie¶li ¶mieræ od miecza.
Relikwie ma³¿onków - ¦w. Juliana i ¶w. Bazylissy znajduj± siê obecnie w kryszta³owej trumnie w Chieri, w Piemoncie. Zapewne przeniesiono je tutaj ze Syrii w czasie najazdu Arabów albo w czasie niszczenia relikwii ¶wiêtych, jakie zarz±dzi³ cesarz Leon III Izauryjczyk († 741). W katedrze tej znajduje siê tak¿e srebrna figura ¶w. Juliana w postaci rzymskiego ¿o³nierza, który w lewej rêce trzyma miecz, a w prawej palmê, symbol zwyciêstwa, chocia¿ nasz ¶wiêty nigdy nie by³ ¿o³nierzem rzymskim.
W Polsce imiona: Julia, Juliusz czy Julian by³y kiedy¶ czê¶ciej spotykane. Topografia polska zna ponad 70 miejscowo¶ci, które mog± od nich wywodziæ swoj± nazwê.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB