¦wiêty Grzegorz z Nyssy
Biskup, ok. 335 - ok. 395.
¦wiêty by³ jednym z dziesiêciorga dzieci (piêciu synów i piêæ córek) ¶w. Bazylego i ¶w. Emelii (Emilii). Urodzi³ siê ok. 335 roku w Cezarei Kapadockiej, gdzie jego ojciec by³ rektorem szko³y wymowy. Chrzest ¶wiêty przyj±³ jako m³odzieniec. Po ojcu obra³ sobie zawód retora i wst±pi³ w zwi±zki ma³¿eñskie.
Po ¶mierci ma³¿onki za przyk³adem ¶w. Bazylego, starszego swego brata, odda³ siê ¿yciu ascetycznemu. Za namow± ¶w. Bazylego przyj±³ ¶wiêcenia kap³añskie, a nawet zosta³ biskupem w Nyssie. Za czasów ariañskiego cesarza Walensa zosta³ skazany na banicjê; na wygnaniu spêdzi³ dwa lata (376-378).
¦w. Grzegorz z Nyssy cieszy³ siê tak powszechn± czci±, ¿e na soborze w Konstantynopolu (381) witano go owacyjnie jako “filar Ko¶cio³a”. Walczy³ bowiem ¿arliwie s³owem i piórem z herezj± ariañsk±.
¦w. Grzegorz z Nyssy jest uwa¿any za jednego z najwybitniejszych teologów Ko¶cio³a Wschodniego. Pisma jego wyró¿niaj± siê subtelno¶ci± filozoficzn±. Od Orygenesa zapo¿yczy³ metodê w interpretacji Pisma ¶wiêtego alegoryczn±. Jego spu¶cizna pisarska obejmuje w zbiorze patrologicznym Migne'a trzy opas³e tomy. Sk³adaj± siê na nie: rozprawy teologiczne, komentarze biblijne, dzie³a ascetyczne, mowy, listy i poezje.
Papie¿ ¶w. Pius V († 1572) zalicza³ go do czterech wielkich doktorów Ko¶cio³a Wschodniego. A jednak na ¿adnej oficjalnej li¶cie doktorów Ko¶cio³a nasz ¦wiêty nie figuruje.
Odszed³ do Pana po zas³u¿on± nagrodê dnia 10 stycznia ok. 395 roku w wieku ok. 60 lat. Martyrologium Rzymskie czci³o dot±d jego pamiêæ 9 marca. Nowa reforma kalendarza (1969) przesunê³a jego wspomnienie na dzisiaj, gdy¿ tego dnia przeniós³ siê do wieczno¶ci.
¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB