Rodzina Bogiem silna

¦wiêta Genowefa


¦w. Genowefa urodzi³a siê ok. 422 roku w miasteczku Nanterre, w pobli¿u Pary¿a.
Kiedy mia³a zaledwie ok. 15 lat, przez jej miasteczko rodzinne mieli przechodziæ w drodze do Anglii (Brytanii), by zwalczaæ b³êdy pelagiañskie dwaj biskupi - ¶w. German z Auxerre i ¦w. Lupus z Troyes. ¦wiêta otrzyma³a wówczas od ¶w. Germana krzy¿, z którym odt±d nie rozstawa³a siê nigdy. Za zezwoleniem rodziców odda³a siê ¶w. Genowefa uczynkom pokutnym i dzie³om mi³osierdzia. Po ¶mierci rodziców uda³a siê do Pary¿a. Tu z r±k miejscowego biskupa otrzyma³a welon dziewicy po¶lubionej Panu Bogu. Nied³ugo zaczê³a ¦wiêta gromadziæ ko³o siebie panienki i zaprawiaæ je do podobnego trybu ¿ycia. Utrzymywa³y siê one prac± swoich r±k, a wolny czas po¶wiêca³y odwiedzaniu chorych i niesieniu pomocy opuszczonym.
W tym czasie (451) najecha³ Francjê g³o¶ny z okrucieñstwa wódz azjatyckich Hunnów, Attyla. Drogê swojego pochodu znaczy³ ogniem i krwi±. Pop³och powsta³ tak¿e w Pary¿u, gdzie lada dzieñ spodziewano siê najazdu jego hord. Genowefa zachêca³a do zachowania spokoju, przepowiadaj±c, ¿e Pan Bóg ochroni miasto od wroga. Tak siê te¿ sta³o, gdy¿ niespodziewanie Attyla omin±³ Pary¿ i Francjê, a uda³ siê do W³och.
Do ubogiego domku ¶w. Genowefy przychodzili nie tylko ludzie pro¶ci, ale tak¿e i mo¿ni, by prosiæ j± o modlitwê i radê. W¶ród nich znale¼li siê równie¿ królowie Francji - Hilderyk i Chlodwik.
Oblubienicy nie szczêdzi³ Pan Bóg prób. Drêczy³y j± liczne dolegliwo¶ci fizyczne, które znosi³a z heroiczn± cierpliwo¶ci±. Spotyka³y j± nie mniej przykre prze¶ladowania ze strony przewrotnych ludzi. Okrzyczano j± nawet jako czarownicê, a nawet usi³owano j± spaliæ.
A jednak do¿y³a pó¼nej staro¶ci. Po¿egna³a bowiem ziemiê w wieku ok. 80 lat. Posz³a do niebieskiego Oblubieñca 3 stycznia ok. 500-nego roku. ¦miertelne jej szcz±tki z³o¿ono na podmiejskim cmentarzu, który potem wraz z ca³ym wzgórzem otrzyma³ jej imiê. Król Chlodwik wystawi³ niebawem nad jej grobem kaplicê, która sta³a siê o¶rodkiem jej kultu. Z czasem wzniesiono tu ko¶ció³, przy którym zamieszkali kanonicy, którzy w historii Pary¿a,, a zw³aszcza Sorbony odegrali wybitn± rolê. We wieku XVIII wystawiono ku czci ¶w. Genowefy w stylu klasycznym wspania³± ¶wi±tyniê, któr± niestety nied³ugo potem rewolucja francuska zamieni³a na panteon, czyli na miejsce spoczynku dla cia³ wybitnie zas³u¿onych osobisto¶ci Francji. Wtedy te¿ relikwie ¦wiêtej spalono.
¦w. Genowefa jest g³ówn± patronk± Francji i Pary¿a.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB