Każdego roku dnia 6 stycznia obchodzimy jedno z najstarszych świąt chrześcijaństwa - Uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania). W średniowieczu przyjęła się popularna nazwa "Święto Trzech Króli".
Najważniejszą prawdą dla ludzkości jest fakt narodzenia się Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. W jaki sposób mogły się o tym wydarzeniu dowiedzieć wszystkie narody, skoro przyjście Mesjasza dokonało się bez fanfar, w świecie, który nie znał telewizji satelitarnej, a nawet radia; w którym nie podróżowano żadnym ze znanych nam środków lokomocji?
Dokonał tego sam Bóg. Pismo św. poucza nas, że przywołał ze Wschodu, a więc z odległych krajów Mędrców, którzy byli poganami, aby przyszli na spotkanie ze Zbawicielem. W ten sposób Bóg objawił, że Pan Jezus przyszedł na świat, aby zbawić wszystkich ludzi z różnych pokoleń, ras, ludów i narodów. Ci, którzy go poznają, mają głosić innym, aby Dobra Nowina o Zbawieniu dotarła do najdalszych zakątków ziemi.
Mędrcy uwierzyli, że Dziecię, które Bóg im objawił, jest Synem Bożym, Światłością narodów, Odkupicielem wszystkich ludzi.
Wyrazili to oddając Mu pokłon i składając symboliczne dary: złoto - dar dla króla, kadzidło - dar dla Boga i mirrę - zapowiedź cierpienia za grzechy ludzi. Prawdę, którą przyjęli, zanieśli do swoich krajów.
Pismo św. nie wymienia liczby mędrców, ani nie nazywa ich królami.
Na ustalenie ich liczby wpłynęły wymienione trzy dary: złoto, kadzidło i mirra (Orygenes, Leon Wielki), królami nazywano ich pod wpływem psalmu 71:
Królowie Tarsu i Wysp odległych złożą mu dary.
Od IX wieku przyjęły się imiona: Kasper, Melchior i Baltazar.
W Uroczystość Objawienia Pańskiego święci się złoto, kadzidło i mirrę, a także kredę, którą kreśli się później na drzwiach naszych mieszkań pierwsze litery przypuszczalnych imion Mędrców oraz krzyże K+M+B+, dając w ten sposób świadectwo swej wiary. Napis C+M+B może również oznaczać: Christus Mansionem Benedicat - Chrystus mieszkanie błogosławi. Rodziny chrześcijańskie przyjmują w tym okresie kapłana "po kolędzie", jest to religijna wizyta duszpasterska i poświęcenie mieszkania.
Wspominając pokłon Mędrców ze Wschodu, przeżywamy radosną prawdę o powołaniu wszystkich ludzi do wiary w Chrystusa i do zbawienia.
K. Mikrut